פרשת 'בשלח' - במבט לעכשיו

בית כנסת • כניסות

קבצים מצורפים:

‏‏‏‏פרשת -בשלח

שלום רב

# ביום ראשון 20/1/19 בשעה 15:30 תתקיים בבית העלמין אזכרה וגילוי מצבה לדנה

מלמן - אהרון ז"ל, ולאחר מכן בבית המשפחה, תפילת מנחה, ערבית וסעודת מצוה –

מוקירי זכרה מוזמנים.

# ט"ו בשבט יחול השנה ביום שני – 21/1/19, מועד זה המצוין בלוח השנה העברי כראש

השנה לאילנות ובו נהוג לטעת עצים ולאכול משבעת המינים בהם התברכה ארץ ישראל–

חג שמח לכולם!

פרשת 'בשלח' - במבט לעכשיו

רחל לשם

פרשת בשלח מציגה את היציאה הגדולה של בני ישראל המגורשים, סוף סוף, על ידי פרעה, ככתוב:"וַיְהִי, בְּשַׁלַּח פַּרְעֹה אֶת-הָעָם..".

לא בקלות הגיעו לרגע המכונן הזה: לא פרעה כבד הלב, ולא בני ישראל אחרי 210 שנות עבדות קשה ואכזרית, גזירות שמד נוראיות, אובדן צלם אנוש והרג תינוקות שיטתי עד כדי כך שלכולם יצאה הרוח ממפרשי גופם!

במצב שנוצר, לבני ישראל קשה היה לקבל את דברי משה ואהרן ולהסכים לברוח ממצרים – משום שלא היה בם כח נפשי, אמונה בעצמם ורצון מינימלי להיגאל.

למעשה, השעבוד חדר לכל הווייתם . כמו אדם המקובע בהרגליו, קשייו ותפיסת עולמו. מכאן באה הפרשה ללמד כמה כח יש בו באדם המחליט לשנות מהלכים בחייו. אומר ועושה.

ומכאן מתברר איך רק חמישית מהעם אזר כח ויצא ממצרים, ממיצריו האישיים ! (1)

והנה עוד לפני נס קריעת ים סוף, עומדים הנמלטים שוב בניסיון האמונה בקב"ה. חז"ל (במדרש רבא, מגילת שיר השירים) מביאים משל מרתק על יונה הבורחת מפני נץ, ונקלעת במבוא למערה. לאכזבתה, מקנן בה נחש מאיים. זהו? גורלה חתום? טפחה בכנפיה וצווחה, עד ששמע אותה בעליה והצילה.

כך גם בני ישראל: המים כבר מאיימים להציפם וגם פרעה וחילו נושפים בעורפם. וברגעים קשים אלו הם זועקים לעזרה, או אז נאמר "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה, מַה-תִּצְעַק אֵלָי; דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי- יִשְׂרָאֵל, וְיִסָּעו".

ראו איזה לקח לחיים נלמד מכאן: גם כשקשה, אל תעמוד מלכת, להיפך: זוז, התקדם וסע!

לסיום, איך אפשר בלי להזכיר את שירת הים המרגשת, אשר כולה הלל ותודה לבורא על הגאולה הגדולה. ושוב עולה המסר לאדם באשר הוא - כמה חשובה הכרת הטוב, וכמה כל הטוב והיופי הסובבים אותנו לא ברורים מאליהם.

(1) "אמונה" – רוני פיזנטי.

שבת שלום לעם ישראל ולגן יאשיה !