פרשת השבוע

בית כנסת • 9/8/2018 כניסות

שלום רב

מתוך כוונה להנגיש את בית הכנסת לתושבי המושב, החלטנו ל"חמם מנועים" לקראת ראש השנה התשע"ט, ולפרסם מידי שבוע נושא כזה או אחר שיש בו להעשיר את עולמנו הרוחני, וגם לעדכן על יוזמות ופעילויות שיש בכוונתנו לקיים כדי לממש את החזון "יחד שבטי ישראל".

שבת - פרשת 'ראה' וראש חודש אלול

יואל רדושר

פרשת 'ראה' נפתחת במילים: רְאֵ֗ה אָֽנֹכִ֛י נֹתֵ֥ן לִפְנֵיכֶ֖ם הַיּ֑וֹם בְּרָכָ֖ה וּקְלָלָֽה: אֶת־ הַבְּרָכָ֑ה אֲשֶׁ֣ר תִּשְׁמְע֗וּ אֶל־ מִצְו‍ֹת֙ יְהֹוָ֣ה אֱלֹֽהֵיכֶ֔ם אֲשֶׁ֧ר אָֽנֹכִ֛י מְצַוֶּ֥ה אֶתְכֶ֖ם הַיּֽוֹם: וְהַקְּלָלָ֗ה אִם־ לֹ֤א תִשְׁמְעוּ֙ אֶל־ מִצְו‍ֹת֙ יְהֹוָ֣ה אֱלֹֽהֵיכֶ֔ם.....:

כמה ביטויים בפסוק זה דורשים הסבר. השימוש בביטוי "אנוכי" יתקיים בדרך-כלל בהקשר של ברכה ושפע נשגבים ביותר. למשל, עשרת הדיברות נפתחים במילים "אנוכי ה' אלוקיך". יתר על כן, גם המילה "נותן" רומזת על ברכה ושגשוג. וכאן נשאלת השאלה: איך יכולים ביטויים אלה, המבטאים ברכה ושפע, להתקשר לקללה? איך אפשר להגדיר את הקללה כ'מתנה' שהקב"ה "נותן" לנו? ובכלל, מהי תכלית הרע בעולמנו?

כדי להבין זאת עלינו להעמיק מעט בסיבה לנתינת הברכה והקללה, או במילים אחרות, בתכלית קיומם של הטוב והרע. לא אחת אנו שואלים את עצמנו, לשם מה בכלל ברא הקב"ה את הרע? למה הוא יצר מציאות שעומדת בניגוד לטוב ושמקשה עלינו לעשות את הטוב והישר?

התשובה היא, שהרע קיים כדי לאפשר את קיומה של 'הבחירה החופשית'. לו היה קיים בעולם רק טוב ולא היו לאדם שום נטיות לעשות רע, היה האדם נאלץ בהעדר ברירה אחרת, לעשות רק טוב!

ולמעשה, כדי ש'הבחירה החופשית' וההשלכות הנובעות ממנה תתקיימנה, יש צורך בשתי דרכים, בטוב וברע, שאז יכול האדם לבחור את דרכו בעצמו, ובאופן חופשי.

ואם חשקה נפשכם לגלות עוד טפח מיופייה של מחשבת ישראל, אתם מוזמנים להצטרף אלינו לתפילה ולרב- שיח אשר יתקיים בשבת בבית הכנסת שלנו.

ועד בית הכנסת מאחל שבת שלום לגן יאשיה !