פרויקט המסילה המזרחית המקטע הצפוני

נציג המושב במליאה - רן שכטר • כניסות

קבצים מצורפים:

דיווח מס' 4 ספטמבר 2019 מסילה מזרחית

עדכון מס' 4 / ספטמבר 2019 -- פרויקט המסילה המזרחית

חברים יקרים,

פרויקט המסילה המזרחית המקטע הצפוני ממשיך ומתקדם. לאחר סיום הפקעות השטחים ועבודות העתקת התשתיות של מקורות, אפשר לראות בשטח את התבססות הקבלן לצורך המשך העבודות וביצוע עבודת הפיתוח. בשלב הראשון יבוצע החלק הצפוני המתחיל מהמושב לכיוון צפון. החלק הדרומי, מהמושב דרומה, צפוי להתחיל בחומש הקרוב, אך יתכן מאוד כי השינויים הפוליטיים ברמה הלאומית צפויים לעכב את הפרויקט מעבר לכך.

כיוון שביצוע העבודות מתבצעות בסמוך מאוד למושב, הרי שאלו משפיעות אלינו ישירות. בחודשים האחרונים נערכו מספר פגישות בנושא זה, יחד עם הגורמים השונים האחראים על תכנון וביצוע הפרויקט. בפגישה האחרונה שהתקיימה בתחילת ספטמבר, בה נכחו נציגי הועד המקומי ונציגי ועד האגודה, הועלו הנושאים הבאים:

  • הקמת קיר אקוסטי במזרח הישוב - בדיקות אקוסטיות של מנהלת הפרויקט העלו כי אין צורך בקיר אקוסטי כיוון שהרעש העתיד להיווצר אינו עובר רף מסוים. עם זאת, אנו ערערנו על הקביעה הזו, וביקשנו כי המועצה תזמין בדיקה אקוסטית מטעמה. תוצאות יפורסמו בשבועות הקרובים.
  • הסדרת גישה למבנה הלול של גורי שדה ושטחי חקלאות נוספים (מטע פנטי) - עם הקמתו העתידית של מחלפון גן-יאשיה לכביש 444 החדש (רצ"ב שרטוט), לא יינתן מעבר חופשי ומהיר לחלקות מסוימות, כיוון שאלו תחומות בנחל יכון מצד אחד ונחל בחן מצד שני. הצלע השלישית, הפתוחה כיום, תיסגר למעשה על-ידי כביש 444 והמסילה המזרחית. כרגע נבחנות מספר חלופות. החלטה תתקבל בשבועות הקרובים.
  • בטחון היישוב - הפרויקט גורר פגיעה משמעותית בביטחון הישוב עקב יצירת מעבר חופשי לשטח השרות הנדרש של המסילה המזרחית. אנו לוחצים על הקמת גדר לאורך כביש השרות בצדו המזרחי של המושב ומקווים כי יימצא לכך תקציב מתוך מקורות הפרויקט.
  • כביש גישה למושב (כביש מספר 5803) - גבול התוכנית הנוכחית הוא בית העלמין שלנו, בו יחל בניית המפרידן (רמפה שעולה מעל מסילת הרכבת, עד לכביש 444 החדש). אנו מנסים לשכנע את חברת נתיבי ישראל, להרחיב את הפרויקט עד לפתח היישוב ובכך לייצר:
  1. מעגל תנועה בכניסה ליישוב (כידוע לכולנו, הפנייה שמאלה היום בכניסה וביציאה מהמושב היא בעייתית ומסוכנת)
  2. סלילת שביל אופניים עם יציאה מסודרת מהמושב לכיוון מזרח וכיוון מערב (כחלק מתכנית שבילי אופניים נרחבת ברחבי העמק)
  3. הקמת תחנות אוטובוס ותחנות עצירה על כביש 5803.
  4. פיתוח השטח בכניסה למושב, הרחבת חנייה לבית העלמין, יצירת גישה ישירה לבית עלמין בחן, ועוד

המרחק בין גבול התוכנית הנוכחית לכניסה למושב הוא 230 מטר בלבד, אך כיוון שהפרויקט כבר יצא לפועל, קשה מאוד לשנות את התוכנית והתקציב. המועצה האזורית עמק חפר יצאה במכתב רשמי לחברת נתיבי ישראל בבקשה להשלים את המקטע בין בית העלמין לכניסה ליישוב עקב הסיבות הנ"ל.

ההחלטה היא בידי חברת נתיבי ישראל.

מעורבות ולחץ מצד התושבים בנושא זה תעזור מאוד, הן בקשר עם חברת נתיבי ישראל (מוקד לקוחות *2120, לשכת מנכ"ל 03-7355401) והן בקשר עם המועצה האזורית (לשכת ראשת המועצה 09-8981600). ככל שנרבה להציף והעלות את העניין, הסיכוי להתממשותו גבוה יותר.

נשמח לכל עזרה ומעורבות התושבים בנושא זה.

בברכה שנה טובה,

רן שכטר

054-4536516

ran@shemerep.co.il