פרשת השבוע - וירא

בית כנסת • 25/10/2018 כניסות

שבת וירא – עקידת יצחק

אלי נבון

בפרשה הקודמת "לך לך" אברם עוזב את חרן, מגיע לארץ כנען ועומד בהצלחה בכל הניסיונות שמטיל עליו ה'. ואברם זוכה בשם חדש, אברהם, ככתוב: "וְלֹא-יִקָּרֵא עוֹד אֶת-שִׁמְךָ, אַבְרָם; וְהָיָה שִׁמְךָ אַבְרָהָם, כִּי אַב-הֲמוֹן גּוֹיִם נְתַתִּיךָ" ולסדרה שלמה של ברכות והבטחות לו ולצאצאיו.

בסוף הפרשה, מתרחש אחד הסיפורים המרתקים והמפורסמים ביותר בתורה, ובו, ה' מעמיד את אברהם הבא בימים במבחן אחרון, קשה ביותר, ופוקד על אברהם "קַח-נָא אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ אֲשֶׁר אָהַבְתָּ, אֶת יִצְחָק, וְלֶךְ-לְךָ אֶל אֶרֶץ הַמֹּרִיָּה; וְהַעֲלֵהוּ שָׁם לְעֹלָה עַל אַחַד הֶהָרִים, אֲשֶׁר אֹמַר אֵלֶיך".

עפ"י התיאור אברהם אינו מהסס, משכים בבוקר, חובש בעצמו את חמורו, ויחד עם אליעזר עבדו, ושני בניו, ישמעאל ויצחק, הוא פותח במסע הקשה (נפשית וגופנית) להר המוריה. בהר המוריה, אברהם עוקד את יצחק בנו, נוטל את המאכלת כדי לשחוט את בנו ואז נעצר ע"י מלאך ה' האומר "...אַל תִּשְׁלַח יָדְךָ אֶל הַנַּעַר וְאַל תַּעַשׂ לוֹ מְאוּמָּה כִּי עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי יְרֵא אֱלֹהִים אַתָּה...".

בשל ניסיון זה בו אברהם עמד בהצלחה, התקדש במסורת ישראל הר המוריה ועליו שלמה בונה את המקדש הראשון ככתוב: "וַיָּחֶל שְׁלֹמֹה לִבְנוֹת אֶת בֵּית ה' בִּירוּשָׁלַ‍ִם בְּהַר הַמּוֹרִיָּה" ומאוחר יותר נבנה עליו גם המקדש השני ומאז השם הרווח להר המוריה שונה להר הבית.

אז מה באמת היה שם בהר המוריה לפני עקידת יצחק?

האם התקיימו שם פולחנים שכללו הקרבת קורבנות בשר ודם?

איך מבחן העקידה משלים את המהפך שחל באברהם מהאמונה האלילית שרווחה בימיו לאמונה באל אחד?

כנראה שתשובות לשאלות אלה ואחרות לעולם לא נדע, אך אם תרצו לגעת בנושא רגיש ומורכב זה בואו לבית הכנסת ביום שבת ב 10:30 ללמידה והתלבטות משותפת.

ועד בית הכנסת מאחל לכל תושבי המושב שבת שלום!