פרשת השבוע - 'שמות'

בית כנסת • 27/12/2018 כניסות

שלום רב

בשבוע שעבר צוין בעולם היהודי ה'עשרה בטבת' כיום לזכר חורבן בית המקדש. ביום זה שחל בשנת 588 לפנה"ס, החל המצור של נבוכדנצר מלך בבל על ירושלים אשר הסתיים כעבור כשנה וחצי בחורבן ממלכת יהודה, ירושלים ובית המקדש הראשון.

מאז קום המדינה, יום זה מוכר גם כיום הקדיש הכללי, לזכרם של מיליוני קורבנות השואה מבני עמנו, שיום מותם אינו ידוע.

בשבוע כאוב זה התבשרנו על פטירתה של ריטה רוברטס ז"ל, אמו של רייל, ועל פטירתה בטרם עת של דנה מלמן - אהרון ז"ל, שנהגה לבוא מעת לעת לבית הכנסת שלנו.

תמצית פרשת 'שמות', אשר נכתבה ע"י רחל לשם, מוקדשת לזכרן, יהיה זכרן ברוך!

פרשת 'שמות' – תחילת הדרך לגאולה

רחל לב - לשם

השבת אנו פותחים בקריאה בחומש השני, "שמות" הקרוי ע"ש פרשת השבוע הראשונה בו, "שמות", ככתוב:"וְאֵלֶּה, שְׁמוֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, הַבָּאִים, מִצְרָיְמָה:".

דווקא שם במצרים, בארץ זרה ובתרבות ללא גבולות מוסריים, מתחיל להתגבש העם העברי, היהודי, תוך שיעבוד קשה, עבודת פרך, ניסיונות קשים ואכזריות נוראה מצד השלטון המצרי להכחיד את עמנו, כפי שבא לידי ביטוי בצו המלך פרעה :"כָּל-הַבֵּן הַיִּלּוֹד, הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ, וְכָל-הַבַּת, תְּחַיּוּן".

בהמשך הפרשה, מסופר שמשה הסתבך בהרג מצרי שהיכה איש עברי. לכן, נאלץ לברוח למדין, ושם עזר ליתרו הכהן ברעיית צאנו, ונשא את צפורה הבת לאשה.

ופעם כשרעה את הצאן, הבחין בסנה בוער שאינו נשרף. פה שמע את קול האל בהתגלותו הראשונה אליו: "שַׁל-נְעָלֶיךָ, מֵעַל רַגְלֶיךָ... " ומכאן הפך משה למנהיג שיוביל את העם לגאולה ובשובו למצרים, פונה משה לפרעה בקריאה החד משמעית "שַׁלַּח אֶת-עַמִּי.."

מי אינו זוכר את קריאתו הנרגשת של מרטין לותר קינג במילים אלו ממש, במסעו למען הגאולה ולמען הענקת זכויות בסיסיות לאפרו - אמריקאים בשנות ה- 60 ?!

הקבלה – תורת הנסתר - מרבה לפנות אל פנימיות האדם, נפשו ורוחו, ולאורך פרשיות התורה נותנת הקבלה מבט מעמיק לרבדי הנפש, תפקידיה וייעודה.

כשמתחילה הגלות הארוכה של עם ישראל בפרשת 'ויגש' היא מכוונת אותנו להזדכך, להגיע להוויה הפנימית התמימה שלנו.

בלשון הקבלה: " לברר את הניצוצות" והיכן?

דווקא במקום שבו אדם נמצא, והוא חושב שאינו מתאים להימצא בו, או שלא טוב לו.

וראה זה פלא, אין הכוונה רק להסתכלות אל האני, העצמי, אלא, חיפוש הכישורים בו ובזולתו, והודיה לאל, כדי לחלוק את כישוריו והברכות שקיבל עם כל מי שזקוק להם!

זוהי הדרך לגאולה פרטית, ולגאולה כללית לכל עם ישראל. #

# "ממתק לשבת" - הרב נחמיה וילהלם.

שבת שלום לעם ישראל ולגן יאשיה !